Wondering why this page looks different? You caught us in the middle of a redesign! This page is coming soon.
Experts (5)
David Meerman Scott's book "The New Rules of Marketing & PR" opened people's eyes to the new realities of marketing and public relations on the Web. Six months on the BusinessWeek bestseller list and published in more than 25 languages from Bulgarian to Vietnamese, "New Rules" is now a modern business classic. Scott's popular blog and hundreds of speaking engagements around the world give him a singular perspective on how businesses are implementing new strategies to reach buyers. His new book "Real-Time Marketing & PR" achieved #2 on the Wall Street Journal bestseller list upon release in November 2010. He is a recovering VP of marketing for two publicly traded technology companies and was also Asia marketing director for Knight-Ridder, at the time one of the world’s largest newspaper and electronic information companies. David has lived and worked in New York, Tokyo, Boston, and Hong Kong and has presented at industry conferences and events in over twenty countries.
Learners
Recommend
Cindy Griffith is an internationally renowned Psychic, Teacher, and Author, with a diverse background in Metaphysics, Meditation, Spiritual Development and Spiritual Business Counseling. She and her husband David Bennett have recently moved from the Finger Lake region of New York to Virginia Beach. Cindy expresses her passions of teaching, writing and psychic counseling via clients and students in the USA and abroad. Recently she is teaching Spiritual and Psychic Development and offering channeled sessions in Tokyo, Japan. Holding both a Masters in Consciousness Development and a Bachelor of Science in Spiritual Counseling and Healing from SUNY Empire State. Cindy's a graduate of a three-year Metaphysical Teacher Training Program as well as taking her bodhisattva vows after three days of teaching from the Dalai Lama. Cindy graduated from Openway, a four-year energy healing school and is Reiki certified. Author of Soul Soothers: Mini Meditations for Busy Lives and two Meditation CDs: Soul Soothers and Soul Expansion, Cindy also co-authored Voyage of Purpose with her husband, David and now Grow your Spiritual Business, with Lisa K. PhD. She blogs for Huffington Post, Om Times, the Door Opener, her own WordPress blog and writes for spiritual magazines.
Ahmed is an experienced online & mobile services professional with extensive business development track record in the Middle East region. He has 10+ years of management experience in strategy formulation, product development and process optimization in online, mobile and digital media services. Ahmed has served as an advisory for a number of online initiatives in USA & the Middle East. Ahmed has co-created a patent pending technology for web & visual content analytics and is a MMA Certified Mobile Marketer – Mobile Marketing Association 2012 http://www.mmaglobal.com/node/19410 Specialties:Digital Product development, business development, web, mobile, Product management, analytics, advertising, web 2.0, social media, startup, strategy, b2b
Learners
Recommend
1955 İstanbul Çatalca doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Manisa ve Richmond High School (California)’da tamamladı. 1979 yılında O.D.T.Ü. İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılında İzmir’de bir ihracat firmasında müdür yardımcısı olarak atıldığı çalışma hayatını, daha sonra Citibank, Union Carbide Turkey Inc, Rhone Poulenc Tarım İlaçları, Digital Equipment Türkiye A.Ş.ve Logo Yazılım Şirketler Topluluğu gibi büyük uluslararası ve yerli kuruluşlarda orta ve üst kademe yönetici pozisyonlarında sürdürdü.. 1985’ten Eylül 1998’e kadar mali, idari, lojistik ve hukuki işler konularında Genel Müdür Yardımcılığı yapmış, çalıştığı bazı firmaların yönetim kurullarında görev almıştır. 1998 Nisan ayında part-time bir iş olarak başladığı eğitimcilik alanında kazandığı başarı nedeniyle aynı yılın Eylül sonunda Logo yazılım Şirketler Topluluğu’ndaki görevlerinden ayrılarak iki yıl süreyle kariyerini serbest yönetim danışmanı ve profesyonel eğitimci olarak sürdürmüş, ancak Temmuz 2000’de danışmanlık verdiği bir uluslararası reklam ajansının teklifini kabul ederek yöneticiliğe dönüş yapmıştır. Halen TWBA Reklam Ajansı ve aynı gruba bağlı şirketlerde mali ve idari işlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak profesyonel hayatına devam ekmektedir. Eğitimcilik alanında faaliyet gösterdiği bu kısa dönem içinde Finans Dışı Yöneticiler İçin Muhasebe ve Finans, Temel Muhasebe, Banka Muhasebesi , Mali Analiz Teknikleri, Kurumsal Kredi ve Risk Yönetimi, Hizmetler Sektöründe Bütçe ve İzleme Teknikleri konularında pek çok banka ve her seviyeden şirket çalışanlarına ikiyüzellinin üzerinde seminer veren Tahir Sümer, aynı seminerleri Türk firmalarının yurt dışındaki şube ve kuruluş çalışanlarına da İngilizce olarak vermektedir. Tahir Sümer evli ve 2 çocuk babasıdır.
Learners
Recommend
Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümüne girdi ve 1999 yılında mezun oldu. Profesyonel yaşamına, aynı yıl Türkiye'nin ilk online DVD mağazası olan www.medyastore.com‘u kurarak başladı. 2003 yılına kadar sürdürdüğü bu operasyon süresinde Türkiye'nin gerek geleneksel gerek online kanallarda en çok DVD satan mağazası olmayı başardı. 2003 yılında şirketi yabancı girişimcilere sattı ve askerlik görevini tamamladı. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra, Doğuş Grubu'na Müşteri İlişkileri Müdürü olarak katıldı. Bu süre içerisinde, Doğuş Otomotiv'in CRM altyapısının hazırlanması, bayilerin yeniden organize edilmesi ve özel müşteri ekiplerinin kurulması konusunda çalışmalar yürüttü. Daha sonra, Etkinlik ve Sponsorluk Müdürü olarak, tüm grubun şirketilerine hizmet vermeye başladı. Doğuş Grubu'nda geçen 3 yılın ardından, Doğuş Yayın Grubu'nda TV, radio ve basılı yayınlardan sorumlu Pazarlama Müdürü oldu. Bu süreçte, 4 TV kanalı, 4 radyo ve 6 dergiden oluşan grubun 2 yıl içerisinde, 6 TV kanalı, 7 radyo, 11 dergi ve bir yayın evine sahip olmasında katkıda bulundu. 2009 yılında dünyaca ünlü Con de Nast grubu ile anlaşmayı gerçekleştirerek, Vogue Türkiye dergisini çıkarttı. 2009 yılında yönettiği bütçe 10 milyon USD'ye ulaşmıştı. Eğitim kariyerine FED Training'de 2004 yılında başladı ve halen STE’de devam ekmektedir. Can Papuççuoğlu ayrıca Türkiye'nin ilk ve tek mağazaiçi pazarlama konusuna odaklı reklam ajansı olan Junction Istanbul'un yönetici ortağıdır ve ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.
Learners
Recommend